Chario – najstariji talijanski zvučnici
Velika nam je čast i zadovoljstvo predstaviti novu tvrtku u našem portfoliju – jednog od najstarijih i najboljih proizvođača prelijepih vrhunskih zvučnika – Talijanski Chario!
Chario – najstariji talijanski zvučnici
Italija je zemlja koja ima dugu tradiciju u proizvodnji zvučnika. Svjetskoj ponudi pridonijela je brendovima kao što su Sonus Faber, Zingali, Diapason, Rosso Fiorentino, Opera – imenima koja podsjećaju na njihovu jedinstvenu pojavnost, vrhunsku izradu i osebujni šarm. Nije pretjerano je reći da su talijanski zvučnici oblikovno među najljepšima na svijetu, a i glazbeno su vrlo atraktivni.
Velika nam je čast i zadovoljstvo predstaviti novu tvrtku u našem portfoliju – jednog od najstarijih i najboljih proizvođača prelijepih vrhunskih zvučnika – Talijanski Chario!
Kroz desetljeće jedini je fokus tvrtke bilo postizanje
točne, transparentne reprodukcije zvuka.
Ne radi se samo o tome što čujemo, već i kako čujemo. Osnovan 1975. godine kao sveučilišna istraživačka i inženjerska tvrtka, Chario je danas rijetkost u svijetu: tvrtka odgovorna za svaki aspekt svojih proizvoda. Primjenom desetljeća prikupljenih akustičkih podataka i pedantnom kontrolom svakog detalja—dizajniranjem zvučničkih jedinica i skretnica koji će zadovoljiti najzahtjevnijeg ljubitelja glazbe i odabirom najfinijeg 100% talijanskog drva—rezultat je kvaliteta zvuka lišena bilo kakve interpretacije i estetike koja funkcionira u bilo kojem kućno okruženje, tradicionalnom ili modernom.
Chario su 1975. godine u Milanu osnovali Carlo (Charlie) Vicenzetto i Mario Murace, koji su spojili dijelove svojih imena (“Cha” od Charlie i “rio” od Mario) kako bi stvorili neobično tvrtkino ime.
Iako je Vicenzetto otišao u mirovinu, Murace i dalje radi kao jedan od audio inženjera u tvrtki. Alessandro Migliorini, jedan od tri nova vlasnika tvrtke, kaže da je, koliko on zna, Chario jedina audio tvrtka na svijetu koja posluje više od 40 godina i koja od svog osnutka ima istog audio inženjera.
Chario je potpuno domaći talijanski proizvođač sa sjedištem u Vimercateu, gradu oko 20 km sjeveroistočno od Milana, iako su njegove proizvodne operacije rascjepkane diljem zemlje. Jedna mala tvornica je u blizini Vimercatea, kraj Vicenze postoji i veća tvornica u kojoj se izrađuju sva kućišta, a sve zvučničke jedinice koje koristi Chario proizvode se u tvornici u blizini Ancone, na istočnoj obali Italije.
Do danas je Chario Loudspeaker prešao talijanske granice i postao jedan od vodećih svjetskih proizvođača vrhunskih zvučnika. Chario se po dizajnu razlikuje od drugih jer se temelji na studijama o linijama prijenosa zvuka i sposobnosti uha da taj zvuk osjeti.
Drugim riječima, oni su jedni od rijetkih proizvođača koji su spojili dvije znanosti – akustiku i istraživanja o sluhu čovjeka u jedan proizvod.
S više od 40 godina na tržištu, Chario je među zvučničkim tvrtkama koje posjeduju mnoge napredne tehnike, dostignuća istraživanja znanosti kako čovjek čuje. Chariov odjel za istraživanje i razvoj vodi renomirani europski audio stručnjak, Mario Marcello Murace. Primijenio je znanstvena dostignuća za proizvodnju zvučnika koje korisnici mogu udobno i neumorno slušati tijekom dugih sesija.
Njegovi dostignuća primijenjena su na sve serije koje je Chario lansirao na tržište. Od poznatih tehnologija poput valovoda T38, visokotonca od 38 mm do dizajna basa usmjerenog prema dolje…, sve su vrlo poznate onima koji vole Chario zvučnike i posjeduju njihove proizvode.
Chario zvučnici zauzimaju značajan dio tržišta, od proizvoda koji cijene samo nekoliko stotina dolara serije Reflex kao što su Terza, Seconda, Doppia do onih vrijednih milijarde VND serije Academy S kao što su Serendipity ili Millennium Grand., i pokazuje tko su pravi gospodari talijanskog tržišta i proizvodnje zvučnika.
Jedan od mnogih čimbenika koji čine Chario umjetnost je kućište zvučnika. Većina talijanskih proizvođača zvučnika pridaje veliku važnost kvaliteti, izgledu i završnoj obradi, a niti Chario nije iznimka.
Posljedično, drvo koje se koristi za izradu kabineta zvučnika obično su vrijedne vrste talijanskog drva ili je drvo iz Sjeverne Europe, Južne Afrike ili Sjedinjenih Država.
Čak i jeftiniji zvučnici i dalje su izrađen od drva oraha – vrhunske vrste drva visoke estetske ljepote koja prikazuje ljepotu klasike, elegancije i sofisticiranosti.
Drvo oraha također se koristi za izradu kućišta za Serendipity zvučnike čija je cijena do preko 30.000 € dolara po paru. Ostale komponente kao što su pogonske zvučničke jedinice, priključni elementi naručuju se zasebno od vodećih proizvođača. Serendipity pogonske jedinice zvučnika, na primjer, proizvodi Ciare, vodeća talijanska tvrtka, koja jamči 100% izvornost.
Kad se govori o Chario proizvodima, ljudi ih opisuju samo jednom riječju: prekrasni.
U proizvodnji su četiri kolekcije zvučničkih kutija koje imaju mnogo sličnosti, ali i razlika:
Academy
Aviator
Constellation
i zvučnik Belong Type S
Academy
Ovdje ćemo napraviti usporedbu s vrhunskim sirovinama u bilo kojem području ljudske djelatnosti i očekivanog i postignutog rezultata. Osim odabira sirovina, načina na koji ih se kombinira od krucijalne je važnosti i iskustvo koje autor projekta ima. Bilo da se radi o kuhanju, automobilima ili zvučnicima, nerijetko iskustvo čini razliku između prosjeka i remek-djela. Na određenoj razini, sastojci zvučnika su također jednostavni: kućište, pogonske jedinice i skretnica. Iako je svaki sastojak donekle jednostavan, sve ih je teško usavršiti. Chario već gotovo pedeset godina istražuje i usavršava zvučnike s dijelovima i materijalima koje sam razvija. Svaki sastojak je odabran i pažljivo sastavljen na specifičan način kako bi se dobili savršeni rezultati.
Academy serija predstavlja desetljeća proučavanja zanata. Akustični razvoj i znanost o materijalima pridonose postizanju najboljih performansi zvučnika, ali magija koja seriju Academy čini tako posebnom su desetljeća iskustva (rad, brušenje, usavršavanje – znanost) spajanja dijelova, elemenata i sklopova u nešto sasvim novo.
Academy serija: • Serendipity • Sovran • Sonnet
SERENDIPITY
SOVRAN
SONNET
Aviator
Serija Aviator dobila je ime po vizualnoj inspiracija drvenim elisama povijesnih zrakoplova iz prošlog stoljeća i Chariovog naslijeđa izrade proizvoda od masivnih dijelova punog oraha. Čak i naziv svakog modela Aviator dolazi od imena važnog pilota ili pojma letenja.
Ističemo naziv Aviator kako bismo ukazali na sličnosti između aeronautike i dizajna zvučnika. Oba primjenjuju inženjerska rješenja za slične probleme: snagu, fleksibilnost, oblik, kontrolu pokretnih dijelova, kako oni utječu na zrak oko sebe i kako rade u određenom okruženju, da spomenemo samo neke. Dizajn nije samo ono što izgleda i kako se osjeća, dizajn je i način na koji funkcionira.
Aviator serija: • Aria • Cielo • Amelia • Nobile • Ghibli • Balbo
ARIA
CIELO
AMELIA
NOBILE
GHIBLI
BALBO
Constellation
Poveznica glazbe, mitova i sazviježđa (Constellation) može se ustanoviti u nekoliko rečenica: naši preci su stvarali mitove od početka organizirane kulture a jedan od načina na koji su ih preslikavali i interpretirali bilo je putem zvijezda. Ti naši preci, identificirali bi nebeske objekte, uglavnom zvijezde, ušli u trag mitskim likovima koji su igrali središnju ulogu u folkloru i izmaštanim legendama. Drugi način na koji je čovječanstvo rekreiralo te priče, iskustva i religiju bio je kroz glazbu. Putem ovih ritmova i pjesama civilizacije su mogle ispričati priču ili događaj, a sve je stvoreno da se lako razumije, širi i prenosi nasljednicima.
I premda je linija Constellation dopuna Academy serije, još uvijek je prepuna iste razine pažnje posvećene detaljima kao i njezina veća braća i sestre, a svaka ima značajnu tehnologiju. Kvartet koji čini Constellation seriju nastavlja koristiti tehnologiju svilene kupole kod visokotonaca , ali umjesto korištenja Rohacella, Chario inženjerski tim odlučio se za celulozu i za srednjetonske i za bas membrane. Iako nisu toliko tehnološki napredni, ručno izrađene konusne membrane od celuloze, poput materijala koji koristi Chario, iznimno su kruti i drže zvučnik u ispravnoj vremenskoj domeni i taktu. To nije lako: umjetnost izrade visokokvalitetnog papier-mâché materijala nestaje. Vrijedno je ponoviti, ovaj proces Chario obavlja u kući i u mnogim slučajevima ručno.
Constellation serija: Pegasus / Cygnus / Delphinus / Lynx
PEGASUS
CYGNUS
DELPHINUS
LYNX
Belong
Kroz život i radni vijek često saznamo da je netko smislio nov i neočekivan način da poboljša stvari. Ovo je mjesto gdje Belong stupa na scenu. Svi drugi Chario kabineti koriste tvrdo drvo oraha. Ali Italija je dom najveće industrije superjahti na svijetu i u njihovoj se izradi koristi mnogo Coriana*. Što ako se ovaj inertni materijal nanese na zvučnik s dodatkom keramike za krutost? Što ako se doda ploča od punog oraha kako bi se cijeloj dalo malo duše i topline?
Odgovor je, naravno, serija Belong. Neočekivan, a ipak nekako odmah prepoznatljiv kao Chario. To je jedan od najboljih zvukova koje ćete ikada čuti.
Corian je otporan na izravnu sunčevu svjetlost i njegova boja ostaje nepromijenjena tijekom vremena. Otporan je na normalna naprezanja. Budući da je homogen cijelom svojom debljinom, može se lako obnoviti površinskim abrazivnim tretmanima nakon slučajnih mrlja od vina ili tinte. Također je otporan na toplinu.
Svako kućište u seriji Belong je pojedinačno proizvedeno postupkom toplinskog zavarivanja. Korištenje topline omogućuje da se formira u bilo koji oblik. Ovaj proces oblikuje unutarnju površinu bez ikakvih kutova, uklanjajući refleksiju zvuka.
Belong serija Type S
Corian je zaštićeni sintetički materijal tvrtke DuPont proizveden šezdesetih godina od prirodnih minerala i akrilne smole. Njegova homogena, kompaktna struktura koja omogućuje natprosječnu čvrstoću i trajnost čine Corian vrlo zanimljivim za druge proizvođače.
Stoga se vlasnički naziv Corian smije koristiti samo kada se odnosi na originalni Corian tvrtke DuPont. S druge strane, na tržištu postoji mnoštvo mineralno-akrilnih plastika, kojih se izraz “corian” trajno pridržavao i već se koristi za opisivanje skupine materijala. Neće biti pogreška ako nazivamo i korijanske materijale poput Staron (Samsung), Kerrock (Kolpa), Hi-Macs (LG) ili Hanex (Hanwa).
Chario zvučnici nisu komplicirani za pogon, impedancijske krivulje su iznadprosječne, i ne treba vam transformatorska stanica za napajanje pojačala snage.
Pokušajte, možda nađete ljubav života.