Cambridge Audio MXN10 & WiiM – WAM recenzija
“U ovom drugom članku u seriji nastavit ćemo s pregledom ponajboljih mrežnih reproduktora koje odlikuje odličan odnos cijene i kvalitete glazbene reprodukcije.” – Ivan Supek
Preneseno sa https://www.wam.hr/
“U ovom drugom članku u seriji nastavit ćemo s pregledom ponajboljih mrežnih reproduktora koje odlikuje odličan odnos cijene i kvalitete glazbene reprodukcije.” – Ivan Supek
Preneseno sa https://www.wam.hr/
Članak u cijelosti prenesen sa:
Ivan Supek
U recenziji Naimova Atoma dao sam vrlo osobno mišljenje da možda i nije najpametnije ulagati desetke tisuća eura u audiouređaje s obzirom na to da je taj novac moguće utrošiti i svrhovitije. No evo još nekolika razloga koji će audiofilima možda biti prihvatljiviji i uvjerljivi. Prve činjenice audiofili su itekako svjesni: kako cijena uređaja raste, dobitak u zvuku je sve manji i manji; to pogotovo vrijedi za mrežne reproduktore (eng. streamer) i digitalne uređaje općenito.
No mnogo je veći problem sinergija. Naime, ako vi ili netko drugi srećom ili znanjem ne sklopi audiosistem u kojem je međusobna sinergija uređaja pogođena, kao i sinergija s vašom sobom, tada ni deseterostruko skuplji sistem ne mora ni objektivno, a pogotovo ne vama subjektivno, zvučati bolje.
Zato je ponekad bolje orijentirati se na integrirane sisteme jer provjerene audio tvrtke ipak znaju što rade za razliku od većine glazboljubaca koji ne žele oko toga previše razbijati glavu. I ova serija članaka namijenjena je upravo njima da im barem malo olakša snalaženje i odabir.
U ovom drugom članku u seriji nastavit ćemo s pregledom ponajboljih mrežnih reproduktora koje odlikuje odličan odnos cijene i kvalitete glazbene reprodukcije, i to onih koje, kao i Naimov Atom, možete poslušati i nabaviti kod naših etabliranih audiodistributera.
Cambridge Audio MXN10 – mrežni reproduktor (Cambridge Audio) MPC: 523,00 €
CAMBRIDGE AUDIO MXN10
Audiofile koji su navikli na odvojene komponente standardne širine od 43 cm, možda će zanimati audiouređaji dviju tvrtki sa sjedištem u slikovitom sveučilišnom gradu Cambridgeu. Cambridge Audio i Arcam (A&R Cambridge Ltd) su etablirane tvrtke s dugogodišnjom tradicijom proizvodnje uređaja s odličnim odnosom cijene i izvrsnosti zvuka. Cambridge Audio osnovan je 1968. godine, a prvi uređaj bio im je upravo lijepo dizajnirano 20-vatno integrirano pojačalo P40 koje je ujedno bilo prvo pojačalo koje je upotrebljavalo toroidni transformator. Arcam je osnovan četiri godine poslije i također im je prvi audiouređaj bio A60, ‘integrirac’ za ono doba zavidne snage od 60 W.
Kombinacija integriranog pojačala Cambridge Audio CXN 100 ili Arcam Radi A15 mrežnog reproduktora Cambridge Audio CXN 100 ili Arcam Radia ST5 nastavlja tu izvrsnu tradiciju. Cambridge Audio integrirana pojačala i streameri već dugi niz godina plijene pažnju i audiofila i kritičara i gotovo uvijek završe na kratkom popisu preporučenih uređaja, a i Arcam je odnedavno to uspio postići sa svojom novom serijom audiouređaja Radia pa svakako preporučujem da ih poslušate.
MXN10 DAC karakteristike:
ULAZI | Ethernet, USB priključak (pohrana), Wi-Fi, Bluetooth |
IZLAZI | Linijski (nebalansirani), Digitalni (koaksijalni i optički) |
DAC | ESS Sabre ES9033Q |
FREKVENTNI ODZIV | 20Hz – 70kHz +0/-1dB |
ETHERNET | IEEE 802.3 10 Base-T or 100 Base-T |
WI-FI | Wi-Fi 5 dual band 2.4/5gHz |
BLUETOOTH | 5.0 A2DP/AVRCP podržava SBC i AAC |
KOMPATIBILNOST | UPnP, Local USB media, Internet Radio, Chromecast, Spotify connect, Tidal, Qobuz, Roon Ready, Airplay 2 |
AUDIO FORMATI | ALAC, WAV, FLAC, AIFF, DSD (x512), WMA, MP3, AAC, HE AAC, AAC+, OGG Vorbis |
HI-RES PODRŠKA | do 768KHz 32bit PCM, do DSD512 |
NAJVEĆA POTROŠNJA | 20W |
POTROŠNJA U MIROVANJU | <0.5W |
DIMENZIJE (ŠVD) | 215 x 52 x 191 mm |
MASA | 1.2 kg |
Od američkih uređaja vrijedi poslušati i NAD-ove uređaje, od koji prema odnosu cijene i kvalitete treba izdvojiti C 700 ‘integrirac’ s BluOS streamerom i NAD C658 BluOS streamer uparen s C268 pojačalom.
No predmet ovoga testa bit će znatno jeftiniji uređaj koji možete uklopiti i u svoj standardni audiosistem i preko kojega možete početi slušati internetske radiopostaje i glazbene servise. Cambridge Audio MXN10 je odličan uređaj koji zvuči znatno bolje nego što bi to njegova cijena od 520 eura sugerirala. To je postignuto tako što je to znatno kompaktniji uređaj (30 x 20 x 5 cm), tek nešto teži od jednog kilograma, bez LCD ekrana, ulaza za računalo i drugih često nepotrebnih dodataka, a sve je uloženo u dobivanje što bolje kvalitete zvuka.
U MXN10 ugrađen je odličan ESS Sabre ES9033Q DAC rezolucije PCM-a do 768 KHz i 32 bita koji podržava i DSD 512 standard. Uređaj je opremljen analognim RCA izlazom (fiksnim ili varijabilnim, po izboru), jednim koaksijalnim i jednim optičkim izlazom te ethernet priključkom za bežični spoj na vaš server (UPnP) i USB priključkom za vanjski disk (HD ili još bolje SSD). Uređaj podržava Bluetooth (SBC i aptX HD) i Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) povezivanje s kompatibilnošću za Chromecast, Tidal, Qobuz, Spotify i Apple AirPlay 2 i, naravno, internetski radio.
S uređajem se ne dobiva daljinska komanda, ali se ona može dokupiti; dobra i pregledna android ili iOS aplikacija je ionako bolja i funkcionalnija, pa to i nije neki nedostatak.
Jedino mi pomalo smeta oglašavanje njihovih vlastitih proizvoda unutar aplikacije, iako se mora priznati da je to napravljeno prilično decentno.
Dakle, imamo tehnički dobro osmišljen uređaj, primjerene izrade, no za kraj se ipak postavlja najvažnije pitanje: a zvuk? Apsolutno ne razočarava, dapače oduševljava kada se uzme u obzir cijena. To možda neće biti najtransparentniji ili najlinearniji streamer/DAC, iako su i oni znatni bolji nego kod uređaja slične cijene, ali ga zato odlikuje rijetka muzikalnost i slušljivost koja često nedostaje i znatno skupljim uređajima.
U svojem cjenovnom razredu, mrežni reproduktor MXN10 gotovo da i nema konkurencije i možete ga sa zadovoljstvom slušati satima bez imalo prigovora.
WiiM
Ako je budžet koji ste odredili za svoj audiosistem još skromniji i nemate namjeru u konačnici sklopiti audiosistem više kvalitete zvučne reprodukcije, mogu vam skrenuti pažnju i na hvaljene i kvalitetno izrađene WiiM audiouređaje. WiiM je zaštitni znak kalifornijske tvrtke Linkplay Technology koja je 2014. godine pokrenula proizvodnju WiiM uređaja u Nanjingu u Kini kako bi osigurala što bolju kvalitetu za što manje novca.
Izdvojimo ovdje tek njihove kompaktne streamere WiiM Pro (180 eura) i Plus (230 eura) te njihov mali (19 x 19 x 6 cm) sve-u-jedan uređaj WiiM Amp od čak 60 W u klasi D (360 eura). U svom cjenovno razredu su to ponajbolji streameri.
Zaključak
Razlike u zvuku među dobro napravljenim mrežnim reproduktorima, pa i integriranim tranzistorskim pojačalima, znatno su manje nego među zvučnicima ili analognim izvorima zvuka pa će oni zato i mnogo manje utjecati na konačni zvuk audiosistema, a kako su Naim, Cambridge Audio i Arcam audiouređaji uz to i dovoljno neutralni i transparentni s odličnom prostornom slikom, na vama je ‘samo’ da odaberete primjeren i što bolji zvučnik (O tome ‘samo’ više u članku o zvučničkim kutijama).