Prenosimo u cijelosti recenziju sa tooloud.co:

NA TESTU: Synergistic Research Tranquility Base izolacijska platforma.

Kažu da u životu treba sve probati. Međutim, isto tako kažu da je radoznalost ubila mačku. I što sad, kome vjerovati? Ako govorimo o HIFI-ju, postoji samo jedan mogući odgovor – svojim ušima

Kažu da u životu treba sve probati. Međutim, isto tako kažu da je radoznalost ubila mačku. I što sad, kome vjerovati? Ako govorimo o HIFI-ju, postoji samo jedan mogući odgovor – svojim ušima.

Na testiranje sam dobio Synergistic Research Tranquility Base, izolacijsku platformu čija je zadaća uklanjanje radio interferencija (RFI) i negativnih vibracija kako bi se zvuk audio komponente poboljšao.

E sad, kako bih u startu skepticima i puritancima olakšao život, snažno savjetujem da ne čitaju ostatak teksta jer bi u suprotnom mogli izgubiti kosu, iziritirati nervni i probavni sustav te nekontrolirano izreći pokoju psovku. Jasno, na moj račun te na račun proizvođača, distributera i svih onih koje ovakve stvari zanimaju ili ne daj bože, kupuju.

Naime, proizvod o kojem ovdje pišem uvelike se kosi sa zdravim razumom, očajno je skup i namijenjen je tek užem krugu audiofila. I nikome drugom. Amen. Međutim, mene to nije spriječilo da vidim o čemu se radi te da svoja zapažanja zabilježim na blogu. Nekako vjerujem da bismo na kraju, svi oni koje ovo zanima i ja, mogli biti bogatiji za jedno novo iskustvo. S druge strane, pozvani su svi na komentiranje uz jednu molbu – nemojte vrijeđati sugovornike ili glasnika.

Dakle, ovdje je riječ o jednom od 3 proizvoda iz Tranquility serije. Prvi je Basik, drugi je Base te treći, Base XL. Razlika je, naravno, osim u cijeni, u veličini platformi. Basik je namijenjen manjim računalima ili audio uređajima. Base je namijenjen audio uređajima standardnih veličina i gramofonima, dok je Base XL namijenjen uglavnom većim pojačalima.

Iza proizvoda stoji Synergistic Research, renomirana američka tvrtka poznata po izradi audiofilskih kabela, ali i strujnih razvodnika, letvi, filtera, osigurača i ostalih dodataka za smanjenje vibracija ili negativnih elektromagnetskih utjecaja na audio opremu.

Tranquility Base je aktivna komponenta, što znači da vrši zadaću tek nakon spajanja u strujnu mrežu. Što se točno nalazi unutar platforme, teško je reći jer ne postoji elegantan način otvaranja. Nema nikakvih vijaka ili preklopnika. Slike unutrašnjosti nisu dostupne niti na stranicama proizvođača, niti igdje na internetu.

Očito se nitko nema volje isprsiti za ozbiljne novce pa pajserom utažiti radoznalost. S druge strane, očito ni sam Synergistic Research nema namjeru pokazati što konkretno nudi za tražene novce. Sve što je oku dostupno nalazi se s vanjske strane. Platforma je obrubljena debelim aluminijskim profilom spojenim s aluminijskom bazom, dok se s gornje nalazi višeslojni pleksiglas. U kompletu s platformom dolazi strujni ispravljač, fazni nastavci kojima ugađate zvuk te set Mig antivibracijskih podložaka.

Synergistic Research MIG (Mechanical Interface Grounding) podlošci.
Synergistic Research fazni nastavci za fino ugađanje performansi Tranquility Base platforme.
Mig prema uputstvima proizvođača možete koristiti na više načina, bazom okrenutom prema gore ili obrnuto, raspoređujući podloške u različite pozicije, tipa, jedan naprijed, dva odostraga i sl. Prilikom postavljanja baze držao sam se uputstva, ali sam položaje Miga kombinirao proizvoljno, uglavnom s istim rezultatima.

Inače sam prvi nevjerni Toma kad su u pitanju kojekakvi audio dodaci i obično na takve proizvode gledam kao na gašenje vatre benzinom. Stava sam da se do dobrog zvuka prvenstveno dolazi ako se rješavaju problemi na izvoru, a to je najčešće neadekvatna prostorija u kojoj se sluša glazba. Sljedeće je odabir komponenti koje sinergijski idu jedna s drugom tj. rade u skladu, bar s tehničke strane gledano. Slijede kabeli pa tek tamo negdje na začelju audio dodaci.

Drugim riječima, ne možete od dreka napraviti pitu. No, ako ste zadovoljili prve kriterije, možete si dati oduška pa zaviriti u svijet prepun sumnjivih proizvoda koji često izazivaju podsmijeh kod normalnog puka. Često s punim pravom jer kako drugačije objasniti specijalne kristale, zvončiće, komadiće egzotičnog drveta, podizače i magične vrećice koje ‘drastično’ unaprjeđuju zvuk sustava.

Pa opet, svojevremeno me jedan audio dodatak doslovno izuo iz cipela te nakon tog iskustva nije bilo povratka. Riječ je o Stillpoints antivibracijskim podloškama o kojima sam na blogu pisao i koji su od tada punopravni i nezamjenjivi dijelovi vlastitog sustava. I upravo zbog takvog iskustva u meni postoji znatiželja da s vremena na vrijeme provjerim što se još na tržištu nudi od proizvoda koji mogu sustav učiniti boljim.

Ponavljam, što je unutar Tranquility Basea, za mene i 99,9% korisnika ostaje tajna, a da stvar bude gora (ili bolja), o tome kako ta famozna platforma poboljšava zvuk, odnosno na koju foru radi, možemo saznati tek iz riječi samog proizvođača. Isti tumači kako sklop u samoj platformi elektronički djeluje na sklop komponente koja na njoj stoji. Preciznije govoreći, djeluje na audio signal te ga oslobađa distorzija i negativnih vanjskih utjecaja prije nego li izađe iz komponente. Uz to, platforma zahvaljujući antivibracijskim materijalima i konstrukciji koja uključuje i konusne dodatke, mehanički otklanja negativan utjecaj vibracija na komponentu.

Iskreno, ne mogu potvrditi niti opovrgnuti navedeno gledajući s tehničke strane. Međutim, mogu pisati o onome što sam čuo nakon što sam platformu testirao. No, prije tog opisa moram naglasiti da sam dosad sve slične proizvode namijenjene tvikanju postojećih komponenti eliminirao onog trenutka kad bi čujna razlika zadirala u područje ‘možda’, ‘čini mi se’, ‘kao da je’, i sl. Naime, u takvim slučajevima gotovo se sigurno radi o psihoakustičkim fenomenima i autosugestiji ili pak o zvučnim promjenama koje se lako mogu detektirati kao bolje, dok su ustvari samo – promjene.

Međutim, Tranquility Base pokazao se u mom sustavu kao dodatak koji je takoreći odmah donio osjetnu kvalitativnu promjenu u zvuku. Platformu sam testirao s Marantz CD6000 OSE LE CD playerom i Clearaudio Concept V2 MM gramofonom. Veća pozornica i bolja separacija instrumenata nije narušavala tonski balans, tako da nije došlo do naglašavanja određenog frekvencijskog spektra. Bolji posao Tranquility Base odradio je u kombinaciji s gramofonom što me ustvari nije začudilo s obzirom na to da je u pitanju HIFI komponenta daleko osjetljivija na vanjski utjecaj vibracija te da je sama izvor vibracija. Ne kažem da ispod CD playera nije odradila dobar posao, ali s gramofonom je pokazala daleko veći potencijal.

Najveću predanost platforma bilježi u cjelokupnoj prezentaciji glazbenog materijala. Bez obzira na to što slušao, bolju ili lošiju snimku, rock ili jazz, blues ili klasiku, standardno ili audiofilsko izdanje, glazba se jednostavno ‘opustila’, lakše je disala i nudila veću dozu transparencije. To je onaj trenutak u kojem kao da ste otpustili kočnicu pa sve krene naprijed otvorenije i smislenije. Uz to, detalji su isplivali na površinu pa je izostao dodatno uložen napor kako bi se čulo sve što je zapisano na mediju.

Moram priznati da sam u više navrata ostao, kako se to kaže – paf!, i nisam si mogao racionalno objasniti što se događa, ali je činjenica da je to nije bio gramofon kakav se nalazi u mom sustavu. Ploča za pločom povlačila je iznova osmijeh na lice jer je bilo nemoguće zanijekati utjecaj Tranquility Base na kvalitetu zvuka. Koliko je Tranquility Base dobra stvar, pokazalo se onog trenutka kad sam ga maknuo iz sustava i vratio na audio policu. U tom trenutku kao da je netko naprasno prekinuo magiju, a ja sam pognute glave morao priznati da osim bolje zvučnice, ručke, vanjskog napajanja, mata, internog ožičenja, konačno i gramofonskog pretpojačala, postoji još nešto što može značajno unaprijediti zvuk gramofona.

Nažalost, Tranquility Base sam morao vratiti jer cijena od gotovo 4.500 eura debelo nadilazi cijenu samog gramofona. Drugim riječima, ipak bih dao prednost nabavci bolje zvučnice, ručke ili gramofonskog pojačala. No nakon takve nadogradnje, itekako bih pažnju usmjerio prema Tranquility Baseu. Ne vjerujem da postoji gramofonska integracija koja ne bi profitirala ubacivanjem Tranquility Basea.

Osim toga, skrenuo bih pažnju na još jedan proizvod slične namjene – Zerovibe 6050P, aktivnu platformu čija je zadaća također eliminacija vanjskih vibracija na gramofon te čija cijena od 14.900 eura ledi kičmenu moždinu. Međutim, Zerovibe 6050P nalazi se u distribuciji Kuzme Ltd, a stavlja se pod referentne Kuzma gramofone koji ionako glase kao jedni od najboljih na tržištu. Razumijete što želim reći.

Čitatelji ovog teksta koji će se odlučiti na kupovinu Tranquility Basea mjere se u promilima. No, poanta je u tome da ako se danas-sutra susretnete s ovakvim proizvodom, nemojte odmahnuti rukom i u startu ga označiti kao prodavanje magle, mumbo jumbo gluposti i sl. Dajte mu šansu, mogli biste se jako ugodno iznenaditi, a posljedično i skupljati čeljust s poda. Ne moju, ja sam svoju skupio.

Sustav za testiranje:

  • Zvučnici: Wilson Audio Sophia 3, KEF LS50
  • Izlazno pojačalo: Pass X250.5
  • Pretpojačalo: Pass XP-20
  • D/A konverter: Classé CP-800 Rev. 2
  • Analogni izvor: Clearaudio Concept/Clearaudio Verify/Concept V2 MM
  • Phono pretpojačalo: Clearaudio Nano
  • Digitalni izvor: MacBook Air (Early 2015), Fidelia, Audirvana Plus
  • Digitalni izvor (CD transport): Marantz CD6000 OSE LE
  • Digitalni kabel (USB): Nordost Blue Heaven
  • Digitalni kabel (AES/EBU): Z Audio Spider (XLR)
  • Digitalni kabel (COAX): Profigold (RCA)
  • Zvučnički kabeli: Transparent Musicwave Super MM2
  • Interkonekti (XLR): Transparent Musiclink Super MM2, Transparent Musiclink Plus MM2
  • Interkonekti (RCA): Black Rhodium Rhythm, Marohei Cables CT Reference
  • Strujni kabeli: Revelation Audio Labs Passage CryoSilver Reference, Audioquest NRG-2, Audioquest NRG-3, Wireworld Stratus
  • Strujna letva: Supra MD06-EU MKII
  • Audio dodaci: Stillpoints Ultra SS, Stillpoints Mini
  • Audio polica: Rondo Custom
  • Zvučnički stalci: NorStone Stylum 2
  • Soba: Akustički tretirana, 8,5×3,8×2,8 m

Cijena: 4.420 eura

Uređaj ustupio:
Audiocinema Art
Mesnička 9
10000 Zagreb
Telefon: 01 4847 875